Co znaczy byc asertywna Women Onward

Wszyscy słyszeli osoby mówiące „powinnaś być bardziej asertywna”. Ale co to dokładnie oznacza?

Asertywność to rodzaj komunikacji. To umiejętność wyrażenia swoich uczuć, myśli, przekonań i opinii w otwarty sposób, który nie narusza praw i godności innych ludzi. Nie jest to jednak agresywne komunikowanie się, które rani uczucia innych, albo bycie pasywną, kiedy naruszamy nasze własne uczucia i prawa.

Asertywność jest umiejętnością działania w harmonii z Twoim poczuciem własnej wartości, nie raniąc przy tym innych osób

Istnieje wiele mitów na temat asertywności. Poniżej przedstawię niektóre z nich.

 

  1. Asertywność to praktycznie to samo co bycie agresywną.

Niektórzy agresywni ludzie myślą, że są asertywni, ponieważ wyrażają swoje potrzeby. Prawdą jest, że komunikacja asertywna i agresywna informuje o Twoich potrzebach, jednak istnieje zasadnicza różnica pomiędzy nimi, na przykład w tonie głosu i mowie ciała.

  1. Jeśli będę asertywna, dostane to, co chcę.

Bycie asertywną nie oznacza, że zawsze dostaniesz to, co chcesz. Właściwie bycie asertywną nie gwarantuje otrzymania czegokolwiek. Jest to raczej wyrażenie siebie w sposób szanujący zarówno Twoje potrzeby, jak i potrzeby innych.

  1. Muszę być asertywna w każdej sytuacji.

Zrozumienie tego sposobu komunikacji daje Ci wybór, kiedy możesz być asertywna, ale nie oznacza to, że musisz taka być zawsze. Możesz zdać sobie sprawę, że w niektórych sytuacjach po prostu nie warto być asertywną. Ta umiejętność daje Ci możliwość wyboru.

asertywnosc

Głównym efektem bycia nieasertywną jest złe myślenie o samej sobie i niskie poczucie wartości.

 

 

To oznacza, że możemy zgadzać się na spełnienie potrzeb innych ludzi własnym kosztem. Może to budzić uczucie utraty kontroli nad własnym życiem.

Jeśli nigdy nie będziemy wyznaczać otwarcie granic, będziemy za to chować własne uczucia i myśli, spowoduje to, że będziemy czuły się spięte, zestresowane, zaniepokojone i urażone. To również może prowadzić do niezdrowych i niewygodnych relacji. Możemy wtedy czuć, że najbliżsi nam ludzie wcale nas nie znają. Pamiętaj, że nikt nie zgadnie ani nie domyśli się, gdzie są Twoje granice, dlatego Twoim zadaniem jest jasne tego komunikowanie.

Kroki, które możesz podjąć, aby stać się bardziej asertywną

  1. Określ sytuacje, nad którymi chcesz pracować. Pomyśl, jak zazwyczaj reagujesz w takich sytuacjach. Zapisz to na kartce.
  2. Rozpoznaj niekorzystne myśli, które towarzyszą Ci w takich sytuacjach.
  3. Zaplanuj bardziej asertywne sposoby myślenia w danych sytuacjach. Jak chciałabyś myśleć i się zachować, gdybyś była asertywną osobą?
  4. Zwróć uwagę na wszystkie niekorzystne zachowania, jakich próbowałaś podczas wykonywania poprzedniego zadania. Zwróć uwagę zarówno na werbalne, jak i niewerbalne zachowanie.
  5. Zacznij ćwiczyć, na przykład przed lustrem lub w myślach, co powiesz następnym razem w podobnej sytuacji. Możesz to sobie na początku zapisać.
  6. Kiedy następnym razem w danej sytuacji zachowasz się asertywnie, daj sobie nagrodę za dobrą robotę. Pogratuluj sobie i bądź dumna.
  7. Kontynuuj praktykowanie, aż będziesz czuła się całkowicie komfortowo z wyrażaniem swojej opinii i uczuć w sposób asertywny.
Women Onward Basia Coaching

Teraz chciałabym dowiedzieć się czegoś więcej o Tobie.

W jakich sytuacjach chcesz stać się bardziej asertywna? Jaki typ ludzi sprawia, że nie potrafisz wyrazić tego co chcesz?

Pamiętaj, że wiele niesamowitych osób odwiedza tę stronę, aby poznać nowe narzędzia i inspirację. Twoja historia może być dokładnie tym, co ktoś inny potrzebuje teraz przeczytać, aby zainspirować się do zmiany i działania. Podziel się swoimi przemyśleniami i pomysłami w komentarzach.

Linki do innych postów, filmów itp. będą usunięte, ponieważ będą uznane za spam.

Dziękuję, jak zawsze, za czytanie, słuchanie i dzielenie się doświadczeniami z nami wszystkimi. Twoja życzliwość, hojność i entuzjazm są prawdziwym darem w moim życiu.

P.S. Jeśli ktoś, kogo znasz, usiłuje dowiedzieć się, co zrobić ze swoim życiem, podziel się tym postem. To naprawdę może jej pomóc!

Odwiedź mnie koniecznie na FacebookYouTubePatronite i Instagram

Koniecznie posłuchaj medytacji, którą dla Ciebie przygotowałam

Leave a Comment

Pobierz darmową medytację "Spotkanie z przyszłą Tobą"

POBIERZ