Omawiane w tym wpisie poczucie oparte jest na bezwarunkowej wartości, później miłości, a następnie wzrastaniu. Wzrastanie, czyli rozkwitanie, odnosi się do podążania w wyznaczonym kierunku. Wiele osób frustruje się, ponieważ zaczyna od rozwoju, zapominając o tych pierwszych, jakże ważnych czynnikach, którymi są bezwarunkowa wartość i miłość. Bez stabilnej podstawy poczucie wartości zostaje zachwiane. Tutaj nie można iść na skróty.
Bezwarunkowa wartość człowieka mówi, że
jesteś cenna i ważna jako człowiek, ponieważ Twoja esencja, Twoje prawdziwe Ja jest wyjątkowe, cenne, z nieskończoną i niezmienną wartością. Bezwarunkowa wartość mówi nam, że jesteś tak samo cenna jak każda inna osoba.
Niektórzy spędzają całe życie, koncentrując się na swoim wyglądzie, aby przykryć wstyd i poczucie bezwartościowości wewnątrz siebie. Jeśli jednak używamy czynników zewnętrznych do wypełnienia pustki w środku, zawsze pozostaniemy z uczuciem niespełnienia, na przykład poszukując potwierdzenia u innych albo będąc cynicznymi.
Jeśli szukasz tej jednej osoby, która zmieni Twoje życie – spójrz w lustro. Masz w sobie tyle miłości, nie zapomnij jej dać również SOBIE.
Prawdopodobnie słyszałaś nieraz słowa „obraz samej siebie”, „samopostrzeganie” albo „koncepcja siebie”. Cała ta terminologia dotyczy sposobu, w jaki postrzegasz siebie i co o sobie myślisz. Jako ludzie nie tylko wiemy, kim jesteśmy, ale umiemy również wartościować siebie, mierzyć wartość siebie lub różnych naszych cech. Poczucie własnej wartości określa zatem, jak sama siebie widzisz, co o sobie myślisz i jak bardzo siebie cenisz jako osobę.
Czas na pracę:
- Jak w kilku zdaniach opisałabyś siebie?
- Jakich słów użyjesz?
- Czy opis Ciebie jest ogólnie pozytywny, zbalansowany, czy negatywny?
- Jak oceniłabyś ogólnie siebie i poszczególne aspekty swojej osoby?
- Czy ta ocena jest pozytywna, zbalansowana, czy negatywna?
Poczucie własnej wartości znajduje się gdzieś pomiędzy wstydem a wyniosłą dumą z tego, kim jesteś.
Osoby wyniosłe próbują być kimś więcej niż ludźmi. Są aroganckie i narcystyczne: myślą, że są lepsze i ważniejsze od innych ludzi. Ich postrzeganie innych osób jest poziome, porównujące, co oznacza, że skoro chcą być na górze, to inni muszą być poniżej. Taka wyniosłość często jest zakorzeniona w niepewności i kompleksach.
Na przeciwnym biegunie znajduje się wstyd i potulność – przekonanie niektórych ludzi, że są kimś mniejszym niż człowiek. Oni postrzegają ludzi pionowo i widzą siebie jako pył na ziemi. Utrzymują nieprawdziwą i niedoceniającą opinię o sobie samych.
Jeśli chodzi o ludzi z odpowiednio rozwiniętym poczuciem własnej wartości, uważają oni, że są ani mniej, ani więcej warci niż inni. Znają swoje wady, ale w głębi serca cieszą się, że są sobą. Są dla siebie jak najlepsi przyjaciele, którzy znają się dobrze i mimo wszystko lubią się, kochają, ponieważ potrafią także rozpoznać swoje dobro i potencjał równolegle z wszystkimi niedoskonałościami. Tacy ludzie widzą innych jako równych sobie, na tym samym poziomie.
Na szczęście poczucie własnej wartości można podnieść i rozwinąć. Wymaga to pracy i cierpliwości, ponieważ jest procesem.
- Naszym zadaniem jest rozwinięcie samo zrozumienia i zaangażowania w zaprzestaniu oceniania siebie. Praca nad poczuciem własnej wartości to nie pozytywne myślenie, dzięki któremu będziesz mówić sobie, jaka jesteś idealna i wspaniała, mając nadzieje, że taką się staniesz. Tego typu myślenie jest niedojrzale i stresujące, bo nie jest oparte na rzeczywistości.
- Stań się świadoma swojego wewnętrznego dialogu. Wyeliminuj wszystko, co negatywne, mów do siebie łagodnie, jak do najlepszej przyjaciółki albo dziecka. Bądź dla siebie wyrozumiała i zaakceptuj, kiedy popełnisz błąd. Wolno ci!
- Poczucie własnej wartości jest ściśle powiązane z ogólną satysfakcją z życia. Kiedy zaczniesz nad nim pracować, staniesz się bardziej przyjazna, aktywna, zaczniesz bardziej ufać sobie i innym. Przestanie obchodzić Cię opinia innych i ich krytycyzm. Jest to podstawa Twojego rozwoju jako człowieka.
- Stawiaj sobie realne do osiągnięcia cele. Chroń siebie przed wewnętrznym krytykiem i odsuń się od jego negatywnych stwierdzeń, które wzbudzają w Tobie tylko lęk i poczucie bezwartościowosci. Jest to ważne, ponieważ to, co o sobie myślisz, kształtuje Twoje życie i daje Ci tylko to, na co sobie pozwalasz poprzez myślenie, ile jesteś warta.