Dzisiaj skupmy się na blokadach, które określają, jak czujesz się ze sobą i co o sobie myślisz.
Wyeliminowanie takich przekonań pomoże Ci podnieść poczucie własnej wartości oraz pewność siebie. Nasze główne przekonania są w samym centrum tego, kim jesteśmy, w co wierzymy, co myślimy na swój temat, jak bardzo szczęśliwi się czujemy, a nawet, jakie sukcesy w życiu odnosimy.
Chroniczne zwątpienie w siebie jest objawem przekonania Jestem niewystarczająco dobra. Przyjmujemy tego typu stwierdzenia za prawdę w wyniku naszych doświadczeń i dzieciństwa. Wtedy zostają one zakorzenione w naszej podświadomości. Na szczęście mamy możliwość, aby je zmienić i zastąpić czymś pozytywnym.
Odkrycie swoich wewnętrznych przekonań jest istotną częścią naszego rozwoju. Aby pozbyć się swoich toksycznych przekonań, najpierw musisz stać się ich świadoma.
Są to stwierdzenia, które uznałyśmy za prawdę i które rozwinęły się w ciągu całego naszego życia, zwłaszcza w dzieciństwie.
Negatywne przekonania są wnioskami, jakie wysnułyśmy na nasz temat w wieku 0-7 lat, słuchając naszych opiekunów, nauczycieli czy rówieśników, a następnie, w późniejszym czasie, jako wynik negatywnych doświadczeń.
Zastąpienie negatywnych przekonań pozytywnymi wymaga czasu i wysiłku, ale nagroda, która na Ciebie czeka, jest warta Twojej ciężkiej pracy i zaangażowania: zwiększysz swoje poczucie wartości, wzmocnisz pewność siebie, rozwiniesz kreatywność, produktywność i osiągniesz spełnienie w życiu.
Już przez samą identyfikację przekonania wprowadzasz zmianę w swoich emocjach i zachowaniu. Brzmi prosto, ale wymaga trochę wysiłku.
Zapraszam Cię dziś do wspólnej pracy. Przygotuj sobie coś do pisania i zarezerwuj kilka minut tylko dla siebie. Następnie przejdź do ćwiczeń i zapisz odpowiedzi na następujące pytania:
Rozpoznaj swoje negatywne przekonanie
Co zazwyczaj mówisz do siebie, kiedy jesteś zestresowana? Napisz to, co Ci przyjdzie na myśl jako pierwsze. Nie analizuj. Na przykład „nie umiem tego”, „to moja wina”, „nigdy nie mam racji”, „nie mogę odmówić” itd.
To Twoje główne przekonanie, które należy zmienić.
Jaki ma ono wpływ na Twoje życie?
Pomyśl o konsekwencjach: jeśli nie zmienisz tego przekonania, jakie będą tego rezultaty? Co się stanie, jeśli nadal będziesz tak myśleć? Jaki wpływ miało to na Twoje samopoczucie w przeszłości? Jak się z tym czujesz teraz?
Jak będzie wyglądało Twoje życie za 5-10 lat, jeśli nadal będziesz tak o sobie myśleć?
Rzuć wyzwanie swoim myślom
Pomyśl, jakie masz dowody potwierdzające, a jakie negujące to stwierdzenie o Tobie. Wypisz po jednej stronie sytuacje, które potwierdzają, że taka właśnie jesteś, a po drugiej, że to nieprawda. Podaj też przykład zdarzenia zaprzeczającego to przekonanie.
Znajdź sposób, żeby zaprzeczyć Twoim toksycznym przekonaniom
Przypomnij sobie wszystkie sytuacje, kiedy byłaś inna albo zrobiłaś coś odwrotnego do tego, co o sobie myślisz. Na przykład: skończyłaś jakieś zadanie, które na początku wydawało Ci się niemożliwe do wykonania albo stanęłaś po swojej stronie.
Znajdź zastępcze, wspierające cię przekonanie
Zastąp stare przekonanie nowym, pomocnym. Na przykład: „zawsze osiągam to, co chcę” albo „z czasem i dzięki praktyce mogę to zrobić”.
Odkryj, jak Twoje życie zmieni się wraz z nowym przekonaniem
Pomyśl o tym wszystkim, co możliwe. Jak ta zmiana wpłynie na Twoje życie? Co się poprawi? Co się zmieni?